Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM”
XXII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
„Jestem Polakiem i Europejczykiem”
Konkurs drużynowy
dla uczniów klas IV i VI szkoły podstawowej
I Organizatorem XXIIPowiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej jest Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Urazie. Osobą odpowiedzialną jest Wanda Górna.
II Etap szkolny:
Zainteresowani uczniowie przystępują do eliminacji szkolnych, które wyłonią trzyosobową drużynę reprezentantów szkoły w etapie powiatowym.
Zgłoszenia uczniów należy podać do 8 maja 2023r. drogą mailową: spuraz@gmail.com
III Termin i miejsce konkursu powiatowego:
16 maja 2023r. godz. 900 – Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Urazie.
IV Przebieg konkursu:
Część I indywidualna: każdy uczeń pisze indywidualnie test wyboru z podstawowych wiadomości na temat UE. Punkty sumowane są dla drużyny. Test składa się z 20 pytań zamkniętych. Czas na napisanie testu 15 minut. Po 15 minutach uczniowie oddają testy do sprawdzenia.
Część II drużynowa: każda drużyna trzyosobowa otrzymuje kartę z różnymi zadaniami dotyczącymi podróży po wybranych państwach UE. Zadania będą miały formę: zdjęć, rebusów, map, krzyżówek, prawda/fałsz itp. Będzie 10 zadań. Czas na rozwiązanie zadań 20 minut.
Wszystkie zadania do części I i II układa osoba zewnętrzna wytypowana przez
SO SOWA
V Cele konkursu:
– Celem konkursu jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy na temat Unii Europejskiej, promowanie integracji europejskiej, a także rozbudzanie zainteresowań innymi krajami należącymi do UE.
VI Tematyka konkursu:
1. Wiadomości na temat UE
– ojcowie Zjednoczonej Europy – wymienić
– instytucje UE – wymienić
– symbole Unii Europejskiej – dokładnie
– rozszerzenia Unii Europejskiej
– Państwa w Unii Europejskiej (liczba państw, stolica, flaga, waluta, położenie na mapie Europy, ustrój, język urzędowy)
2. Podróż po wybranych państwach UE. Będą to państwa założycielskie: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy (położenie na mapie Europy, stolice, symbole narodowe, waluta, święta, tradycje, zwyczaje, przysmaki, wynalazki, postaci z bajek i książek, znane osoby, zabytki i miejsca rozpoznawalne w tym kraju itp.).
Literatura:
– Biblioteka Wiedzy „Unia Europejska” – Warszawa , PWH ARTI, redakcja – Maria Kozyra, tekst – Joanna Włodarczyk ( Pewne dane,należy samodzielnie zaktualizować).
http://www.europedirect-katowice.pl/doc/europejska_podroz.pdf.