wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „JESTEM POLAKIEM I EUROPEJCZYKIEM”

XXII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

„Jestem Polakiem i Europejczykiem” 

Konkurs drużynowy

dla uczniów klas IV i VI szkoły podstawowej

I Organizatorem XXIIPowiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej jest Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Urazie. Osobą odpowiedzialną jest Wanda Górna.

II Etap szkolny:

Zainteresowani uczniowie przystępują do eliminacji szkolnych, które wyłonią trzyosobową drużynę reprezentantów szkoły w etapie powiatowym.

Zgłoszenia uczniów należy podać do 8 maja 2023r. drogą mailowąspuraz@gmail.com 

III Termin i miejsce konkursu powiatowego:

16 maja 2023r. godz. 900 Szkoła Podstawowa  im. Unii Europejskiej w Urazie.

IV Przebieg  konkursu: 

Część I indywidualna: każdy uczeń pisze indywidualnie test wyboru z podstawowych wiadomości na temat UE. Punkty sumowane są dla drużyny. Test składa się z 20 pytań zamkniętych. Czas na napisanie testu 15 minut. Po 15 minutach uczniowie oddają testy do sprawdzenia.

Część II drużynowa: każda drużyna trzyosobowa otrzymuje kartę z różnymi zadaniami dotyczącymi podróży po wybranych państwach UE. Zadania będą miały formę: zdjęć, rebusów, map, krzyżówek, prawda/fałsz itp. Będzie 10 zadań. Czas na rozwiązanie zadań 20 minut.

Wszystkie zadania do części I i II układa osoba zewnętrzna wytypowana przez

 SO SOWA

V Cele konkursu:

– Celem konkursu jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy na temat  Unii Europejskiej, promowanie integracji europejskiej, a także rozbudzanie zainteresowań innymi krajami należącymi do UE.

VI Tematyka konkursu:

1. Wiadomości na temat UE

 – ojcowie Zjednoczonej Europy – wymienić

– instytucje UE – wymienić

 – symbole Unii Europejskiej – dokładnie

 – rozszerzenia Unii Europejskiej

 – Państwa w Unii Europejskiej (liczba państw, stolica, flaga, waluta, położenie na mapie Europy, ustrój, język urzędowy)

2. Podróż po wybranych państwach UE. Będą to państwa założycielskie: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy (położenie na mapie Europy, stolice, symbole narodowe, waluta, święta, tradycje, zwyczaje, przysmaki, wynalazki, postaci z bajek i książek, znane osoby, zabytki i miejsca rozpoznawalne w tym kraju itp.).

Literatura:

Biblioteka Wiedzy „Unia Europejska” – Warszawa ,  PWH ARTI, redakcja – Maria Kozyra, tekst – Joanna Włodarczyk ( Pewne dane,należy samodzielnie zaktualizować).

https://katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/ucz-si%C4%99/miejski-bank-dobrych-praktyk/zagadnienia-dla-nauczycieli-szk%C3%B3%C5%82/edukacja-proeuropejska

 http://www.europedirect-katowice.pl/doc/europejska_podroz.pdf.