kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

DYKTANDO „O ZŁOTĄ SKUWKĘ” kl. IV, V i VI 2023

REGULAMIN XXV-ego Dyktanda „O złotą skuwkę” kl. IV, V i VI

 

ORGANIZATOR:

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, 55-140 Żmigród, ul. Sienkiewicza 6, Dorota Dziewa-Warzocha, Weronika  Surmań

ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE:

  • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV, V, VI szkoły podstawowej (jeden uczeń z każdego poziomu (szkoły mające 4 i więcej równoległych oddziałów – 2 uczniów)
  • Eliminacje mają formę konkursu indywidulanego
  • Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych. Odrębnie oceniani są uczniowie klas IV, V i VI. Każda grupa wiekowa otrzymuje do napisania inny tekst.

CELE  KONKURSU:

  • Mobilizowanie uczniów do rozwijania i doskonalenia umiejętności ortograficznych
  • Utrwalanie nawyku stosowania zasad ortografii w praktyce
  • Wyrabiania „czujności ortograficznej”
  • Stworzenie pozytywnej motywacji potrzeby poprawnego pisania
  • Rozbudzania zainteresowań ortografią polską
  • Integracja uczniów i nauczycieli szkół powiatu trzebnickiego
  • Popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień u uczniów

ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU:

Zadaniem uczniów będzie napisanie ze słuchu dyktand przygotowanych odrębnie dla uczniów klas IV, V i VI
(o zróżnicowanym stopniu trudności). Teksty dyktand układane są przez przedstawicieli Stowarzyszenia Oświatowego „Sowa”

Wymagania konkursowe dotyczą znajomości zasad pisowni:

  • wyrazów z „ó” i „u”
  • wyrazów z „rz” i „ż”
  • wyrazów z „h” i „ch”
  • wyrazów z „ą” i „ę”
  • wyrazów z „om”, „on”, „em”, „en”
  • wyrazów z „j” i „i”
  • wyrazów pisanych małą i wielką literą
  • rzeczowników w dopełniaczu zakończonych na „ja”, „-ia” po spółgłosce
  • wybranych przedrostków i przyrostków
  • łącznej i rozdzielnej połączeń wyrazowych
  • partykuły „nie” z czasownikami, przymiotnikami, rzeczownikami, przysłówkami
  • zmiękczeń
  • znajomości podstawowych zasad interpunkcyjnych

    KOMISJA KONKURSOWA I OGŁOSZENIE WYNIKÓW:
    w skład komisji finału powiatowego wejdą opiekunowie uczestników konkursu ze szkół biorących w nim udział. Każde dyktando sprawdzają co najmniej 2 osoby z komisji
  • wszelkie wątpliwości komisja rozstrzyga wspólnie, w przypadku dużej różnicy zdań wątpliwości rozstrzyga organizator
  •  ogłoszenie wyników konkursu odbywa się w dniu konkursu

    ZASADY OCENIANIA:
    komisje konkursowe oceniają poprawność ortograficzną i interpunkcyjną zgodnie z następującymi kryteriami:
  • Błąd I stopnia – 1 punkt karny (za błędy I stopnia uważa się wszelkie błędy ortograficzne)
  • Błąd II stopnia – 1/3 punktu karnego (błędy II stopnia to inne błędy, np.: opuszczone pojedyncze litery, przestawienie wyrazów w zdaniu, zniekształcone końcówki wyrazów, błędy interpunkcyjne)

    PRZEBIEG KONKURSU, ZASADY UCZESTNICTWA:
  • Etap powiatowy odbędzie się 19 maja 2023 r. o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, ul. Sienkeiwicza 6, w bibliotece szkolnej, tel. 71 385 35 25 (sekretariat)
  • Udział w etapie powiatowym należy zgłosić najpóźniej tydzień przed konkursem (12 maja 2023 r.) przez wysłanie wiadomości na adres biblioteka.chrobry@gmail.com

    NAGRODY:   
  • Komisja konkursowa nagradza za I, II i III miejsce (odrębnie w każdej kategorii klas)
  • Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe

LAUREACI KONKURSU

W kategorii klas IV:

MiejsceNazwisko i imięNazwa szkoły
1.Rozpara MateuszSP nr 3 w Obornikach Śląskich
2.Lorek TolaSP nr 1 w Trzebnicy
3.Oliwa JuliuszSP w Urazie
4Mróz SzymonSP nr 2 w Trzebnicy
5Krzysztaszek LauraSP nr 2 w Obornikach Śląskich
5Kociemba JakubSP w Radziądzu

W kategorii klas V:

MiejsceNazwisko i imięNazwa szkoły
1.Klimas OliwiaSP nr 1 w Trzebnicy
2.Stanisz MariaSP nr 2 w Trzebnicy
3.Szemiel FilipSP nr 2 w Obornikach Śląskich
3.Babel AlicjaSP nr 2 w Trzebnicy
5.Kruszelnicki WiktorSP Żmigród

W kategorii klas VI:

MiejsceNazwisko i imięNazwa szkoły
1.Jagusz PatrykSP w Kuźniczysku
2.Mróz JakubSP nr 2 w Trzebnicy
3.Fatyga AnnaSP nr 3 w Trzebnicy
4.Bober HannaSP w Żmigrodzie
5.Brunon StachowskiSP nr 1 w Trzebnicy