luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Konkurs Komputerowy

 

XIII Konkurs Komputerowy SP II -III  2024

XIII Powiatowy Konkurs Komputerowy Klas II – III

Szkół Podstawowych.

(UWAGA : Pracujemy w Windows 10 Pro 64 –bit oraz dochodzi programowanie – patrz zakres zagadnień)

Regulamin konkursu:

1.Cele konkursu:

– upowszechnianie wiedzy komputerowej,

– bezpieczne posługiwanie się urządzeniami technicznymi (komputer, monitor, klawiatura, myszka, itp.)

– rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych.

  1. Organizatorem konkursu jest: Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim, odpowiedzialnym za organizację i przebieg konkursu Marzena Zaremba.
  2. Termin i czas trwania konkursu:

 

14.05.2024 r. (środa) godzina 1000  Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim. Czas trwania do 60 min.

  1. Etap powiatowy konkursu obejmujący uczniów klas II – III SP.
  2. Konkurs przeprowadzany jest w formie indywidualnej z praktycznymi zadaniami wykonywanymi na stanowisku komputerowym.
  3. Zgłoszenia do konkursu proszę przesyłać na adres mailowy szkoły:  konkurskomp@op.pl

do dnia 07.05.2024 r. (środa).

 

Proszę również o dostarczenie potwierdzenia (zgody) od  opiekunów prawnych na przetwarzanie danych uczestników w związku z organizacją konkursu,  publikacji zdjęć oraz nazwisk zwycięzców przez organizatora konkursu (RODO).

 

Każda szkoła z powiatu może zgłosić  jednego ucznia (jeden z klasy II  lub jeden z klasy III) podając jego imię, nazwisko, nazwę szkoły , nazwisko i imię opiekuna. Pracujemy w Windows 10 Pro 64 –bit.

  1. Organizator konkursu zapewnia upominki za miejsca 1-3, dyplom za udział wszystkim uczestnikom; dla opiekunów listy gratulacyjne.
  2. Konkurs obejmuje umiejętności i wiadomości objęte nową podstawą programową w tym programowanie (patrz zakres zagadnień).
  3. Zadania konkursowe przygotowuje organizator. Oceniane będą przez komisję wyłonioną z opiekunów i organizatora. W sytuacjach nierozstrzygniętych przez komisję konkursową decydujący głos ma organizator.

Zakres zagadnień , które obejmować będą zadania konkursowe:

– włączanie i wyłączanie zestawu komputerowego, logowanie do sieci,

– obsługa SO Windows XP i Vista w podstawowym zakresie(Menu Start, uruchamianie programów, obsługa okna, tworzenie folderów, zmiana nazw plików i folderów, nadawanie im nazw, wyszukiwanie plików i folderów, zapisywanie do pliku, dopisywanie do pliku, zapisywanie pliku w określony miejscu SO),

– obsługa przeglądarki internetowej IE, wyszukiwanie informacji w Internecie,

– strony internetowe – nasze bezpieczeństwo,

-edytor graficzny MS Paint (uruchamianie, zapisywanie w określonym miejscu, zamykanie, używanie narzędzi, koloru, wycinanie, kopiowanie, wstawianie teksu, posługiwanie się menu),

– edytor tekstu MS WordPad, Notatnik ( uruchamianie, zamykanie, zapisywanie w określonym miejscu, czcionka – rozmiar, kolor, zaznaczanie, wycinanie, wklejanie, usuwanie, wypunktowanie – WordPad, polskie znaki, menu),

– prezentacje multimedialne; uruchamianie programu do odtwarzania i tworzenia prezentacji multimedialnych; dodawanie prostych animacji do wstawionych na slajdy obrazów i tekstów,

– modyfikowanie gotowych prezentacji, umieszczanie na slajdach krótkich napisów zaczynające się wielką literą, zawierające polskie litery ze znakami diakrytycznymi, umieszczanie napisów na slajdach, zmieniamy rozmiar i kolor czcionki, zmienianie położenia i rozmiaru pola tekstowego oraz jego obracania.

programowanie w oparciu o program SGS Baltie 3 w trybie: Programowanie –> Nowicjusz.

(Program można pobrać z tej strony:  https://sgpsys.com/pl/ – jest za darmo, tam też są materiały pomocnicze, opis  i podręcznik do programowania. Tak jak zaznaczyłem programujemy w trybie Nowicjusz np.: budowa domy z oknem, drzwiami, kominem dachem, ogródek z kwiatkami, stosowanie poleceń z powtórzeniami, budowa szachownicy itp.)